Gąski i okolica

Gąski to mała miejscowość letniskowa położona na zachodnim wybrzeżu, między Mielnem a Kołobrzegiem, w pobliżu Sarbinowa. To wymarzone miejsce dla wczasowiczów pragnących odpocząć od miejskiego zgiełku, ceniących sobie ciszę i spokój, a także dla rodzin z dziećmi. Piękna, szeroka plaża sprzyja kąpielom morskim oraz słonecznym, a także zachęca do uprawiania sportów wodnych.

Największą atrakcją Gąsek jest druga co do wielkości w Polsce latarnia morska (51,2m wysokości) zbudowana w 1878r. Latarnia w Gąskach jest udostępniona do zwiedzania – z jej szczytu można podziwiać piękną panoramę okolicy, u stóp latarni zlokalizowane są punkty handlowe z pamiątkami oraz gastronomiczne.

Okolica Gąsek sprzyja spacerom i wycieczkom turystycznym. Przez Gąski przebiega czerwony szlak turystyczny – ma długość około 39 kilometrów, biegnie z Pleśna przez Gąski – latarnia, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście, Łazy do Dąbek, oraz szlak rowerowy stanowiący część szlaku międzynarodowego – wzdłuż szlaku znajduje się wiele zabytków historycznych oraz przyrodniczych – trasa prowadzi z Pleśna przez Gąski – latarnia, Sarbinowo, Mielno, Strzeżenica, Dobiesławiec, Mścice, Jamno, Łabusz, Osieki, Iwęcino do Bielkowa.

 

Wśród pobliskich miejsc wartych zobaczenia możemy znaleźć:

Zabytkowy, neoklasyczny Pałac Morski z II poł. XIX wieku otoczony również zabytkowym parkiem z bukami, cyprysikami groszkowymi oraz klonami srebrzystymi.

Chłopy – letnisko i wioska rybacka, oddalona o 7km na wschód od Gąsek. Całą wieś wpisano do rejestru zabytków, ze względu na tradycyjny układ zabudowy i zabytkowe chałupy szachulcowe. Sympatykom

Mielno popularna miejscowość nadmorska, położona obok jeziora Jamno. Oddalona ok. 7km od Gąsek

Łazy mała miejscowość letniskowa, położona w sąsiedztwie Bałtyku oraz między jeziorami Jamno i Bukowo – aż z trzech stron otoczona wodą. Oddalona ok. 23km w kierunku wschodnim od Gąsek.